sobota, 5 stycznia 2013

Cudowne dziecko włoskiej muzyki - Rino Gaetano część 1.

Rino Gaetano to jeden z włoskich włoski cantautori.

Cóż to znaczy?
Termin cantautore (wł. cantare- śpiewać, autore- autor) oznacza muzyka, który wykonuje (sam lub przy akompaniamencie innych muzyków) napisane przez siebie utwory. Myślę, że po polsku możemy mówić o wykonawcach piosenki autorskiej

We Włoszech moda na samodzielne pisanie piosnek dla siebie rozpoczęła się pod koniec lat 50., a w latach  60. i 70. rozkwitła na dobre.  Cantautori w swoich utworach poruszali różne tematy: niektórzy skupiali się na dość błahych historiach np. miłosnych, inni- jak m.in. Gaetano, za pośrednictwem muzyki wyrażali swoje poglądy polityczne, społeczne, filozoficzne... Niektóre teksty są poetyckie, inne ironiczne i prześmiewcze. Cechą łączącą wszystkich twórców tego nurtu jest prosta melodia i nieskomplikowanie utworów pod względem muzyki, bo z tekstami, jak pisałam, bywało różnie. Mówi się o kilku scuole cantautorali, czyli szkołach cantautorów. Do tych najbardziej cenionych należą szkoła genueńska, rzymska i neapolitańska. 

Najbardziej znanym cantautore jest z pewnością Fabrizio de André, autor takich piosenek jak np. Dolcenera (http://www.youtube.com/watch?v=KKipvcV4soA), Bocca di rosa (http://www.youtube.com/watch?v=IB7LsjkZvvc) czy Ballata dell'amore cieco (http://www.youtube.com/watch?v=SEN_-q2fGZI) Twórczość de André to zdecydowanie temat przeogromny, bedzie o nim osobny post:) Dziś pora na Rino Gaetano.

Una bella foto di Rino
(http://www.stefanoligi.com/it/xtras/rino_gaetano_live.aspx)


Dlaczego piszę właśnie o nim, a nie o bardziej znanych wykonawcach? Otóż właśnie dlatego, że niestety jest tak mało (a w Polsce praktycznie wcale) znany! Strona w Wikipedii na jego temat nie ma nawet polskiego tłumaczenia, nie mówiąc nawet o braku tłumaczeń jego utworów z włoskiego. A szkoda! Zresztą posłuchacie tylko tych piosenek.Rino Gaetano
(http://www.arcipiemonte.it/torino/eventi/salvatore-gaetano-detto-rino-spettacolo-teatrale-de-il-cerchio-di-gesso)


sfiorivano le viole rino getano
http://canzoniitaliane.myblog.it/archive/2012/02/10/rino-gaetano-sfiorivano-le-viole-testo-video.html)


Poza muzyką, również biografia Gaetano jest niezwykle interesująca. We Włoszech w 2007 roku powstał nawet film zatytułowany  Rino Gaetano - Ma il cielo è sempre più blu opowiadający historię życia i drogi do kariery i tajemniczej śmierci Gaetano. 

Więcej na ten temat w kolejnym poście:)

File:Rino Gaetano7.jpg
(http://it.wikipedia.org/wiki/File:Rino_Gaetano7.jpg)

immagine
(http://www.vivereassisi.it/index.php?page=articolo&articolo_id=368246)

(http://www.tafter.it/2012/08/31/musei-proposta-per-lapertura-del-museo-dedicato-a-rino-gaetano/)

Zapraszam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...