środa, 18 września 2013

Czemu Meduza przynosi szczęście? - sycylijski Triskelion

Kto kiedykolwiek postawił swoją stopę na sycylijskiej ziemi, z pewnością widział figurki czy obrazy przedstawiające dziwną postać z trzema nogami, wężami zamiast włosów i głową Medyzy, wokół której są kłosy zboża. Wszyscy mówią, że przynosi szczęście i zapewnia powodzenie w życiu. Cóż to takiego i dlaczego ta postać jest symbolem tej włoskiej wyspy? O tym będzie ten tekst!
 Panie i Panowie, oto triskelion - symbol Sycylii, znajdujący się również na fladze wyspy. Poza tym pełno go na bazarach, rynkach i w sklepach z pamiątkami. Główną bohaterką triskelionu (słowo to pochodzi z greki i oznacza ,,trójnożny". Po Sycylijsku nazywa się go także trinacria, jak w starożytności mówiono na Sycylię), jest Meduza, skrzydlate monstrum o ciele kobiety, zamieniające ludzi w kamień wzrokiem. Zamiast włosów ma węże. Kłosy zboża wokół jej głowy symbolizują żyzność i urodzaj, ponieważ za czasów Cesarstwa Rzymskiego Sycylia była ważnym producentem zbóż. A trzy nogi? Oznaczają trzy najbardziej wysynięte cyple wyspy: Capo Lilibeo na zachodzie (koło Marsali), Capo Passero na południowym- wschodzie (koło Syrakuz) i Capo Peloro w Messynie (północny-wschód). 


Legenda mówi, że te trzy punkty zostały powstały dzięki trzem nimfom, które wesoło biegały sobie po świecie, tańczyły i zbierały owoce i kamienie z najbardziej żyznych i pięknych miejsc, jakie spotkały.


Nagle, w miejscu szczególnej urody, gdzie niebo miało piękny kolor, zatrzymały się i wrzuciły do morza wszystkie skarby, jakie do tej pory znalazły. Woda zawrzała, zapieniła się i rozpromieniła kolorami tęczy tworząc wyspę w kształcie trójkąta - Sycylię.

Triskelion można zobaczyć przede wszystkim na wyrobach ceramicznych. Występuje wielu wersjach, np. 


3 komentarze:

  1. Wstyd sie przyznac ale o triskelionie slysze pierwszy raz. I jestem zachwycona!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi też się bardzo podoba cała ta historia:)

    OdpowiedzUsuń
  3. pierwsze słyszę,ale przeraża mnie ten symbol :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...