sobota, 16 lutego 2013

Rino Gaetano, część 2
Dzieciństwo

Salvatore Antonio Gaetano urodził się 29 października 1950 roku w Crotone, w regionie Kalabria. W marcu 1960 roku cała rodzina, z powodów zawodowych, przeprowadziła się do Rzymu, gdzie potem Rino mieszkał przez całe życie. Jeden z nauczycieli młodego chłopca wspominał, że Rino był wielkim marzycielem.

Początki jego działalności artystycznej miały miejsce w 1967 roku, kiedy to wraz z grupą przyjaciół założył zespół ,,Krounks”. Grupa wykonywała głównie covery. Rino grał na gitarze, potem zaczął też pisać teksty piosnek. Inspirował się zarówno twórczością Boba Dylana, the Beatles, jak również i włoskich artystów (Jannacci, De André, Celentano).


Pierwsze doświadczenia sceniczne

        W 1969 Rino zdobył pierwsze doświadczenia teatralne: zaczął bywać w Folkstudio, lokalu, w którym gromadzili się młodzi artyści. Brał udział w kilku przedstawieniach, np. ,,Czekając na Godota” czy ,,Pinokio”, recytował utwory Majakowskiego. Już wtedy zaczął się wyróżniać na tle innych młodych twórców. Ironia i sarkazm bijąca z jego piosenek nie wszystkim się podobała. Sam po latach stwierdził: ,,Już w czasch kiedy śpiewałem w Folkstudio byłem zawsze powodem dyskusji. Wielu ludzi nie chciało, żebym tam śpiewał moje własne kawałki, ponieważ mówili, że stroję sobie z nich żarty.”


Rino księgowym i  I love you Marianna

       Rino miał wykształcenie księgowego i jego tata, pragnąc dla syna pewnego źródła dochodu w trudnych czasach, znalazł mu pracę w banku. Rino dostał od rodziców rok na spróbowanie swoich sił w świecie muzyki. Jeśli by mu się nie udało zaistnieć w tym czasie – praca w banku czekała.

       Ale udało się i w 1973 roku pod pseudonimem ,,Kammamuri’s” nagrał pierwszy singiel zatytułowany ,,I love you Marianna”. Ten pierwszy sukces nie dodał jednak skrzydeł modemu Rino, ponieważ, jak twierdzili jego przyjaciele, czuł się zupełnie niepewny siebie i wątpił w swoje umiejętności wokalne. ,,Uważał się raczej za autora teksów niż na wokalistę. Był przekonany, że nie został obdarzony dobrym głosem. Po wyjściu singla ,,I love you Marianna” przyszedł do mnie i powiedział, że powinien chyba pozostać przy śpiewaniu dla znajomych. Ja oczywiście wyśmiałem go i szybko wysłałem do studia”. (Antonio Carelle ,,Rino vive! - Ma il cielo è sempre piu blù) Pierwsze albumy, pierwsze sukcesy

Pierwszy album ,,Ingresso libero” (,,Wstęp wolny') z tekstami Rino zostaje wydany w 1974 roku.

Z tego albumu pochodzą m.in. takie piosenki jak ,, Tu, forse non essenzialmente tu’’, ,,Ad esmpio a me piace il sud”.
      Pierwszy album nie odniósł oszałamiającego sukcesu, czego nie można powiedzieć o kolejnym singlu ,,Ma il cielo è sempre più blu’’ (,,Ale niebo jest coraz bardziej niebieskie''). O czym śpiewa Rino? Wachlarz problemów, które porusza jest bardzo szeroki. Śpiewa o trudnym losie emigrantów, o korupcji wśród polityków, o nierównościach w społeczeństwie i o wielu innych problemach społecznych. Często w swoich tekstach wspomina o ,,błękitnej krwi", wyższej klasie społecznej. Zawsze to robi ironicznie, posługuje się paradoksami. A temat bardziej popularny, szczególnie w muzyce włoskiej, czyli l'amore? Sam tak mówił: ,,Śpiewam o miłości, ale unikam opisywania typowych sytuacji "ona mnie zostawia, odchodzi do innego, a potem żałuje i wraca do mnie". W ten sposób, również pod względem językowym, staram się być realistą. Śpiewając o miłości, nie używam płaczliwych i bezużytycznych słów". 
W 1976 wychodzi kolejna płyta Rino zatytułowana ,,Mio fratello è figlio unico” (Mój brat jest jedynakiem) 
Z płyty tej pochodzi jedna z najbardziej znanych piosnek Rino, a mianowicie ,,Sfiorivano le viole”.    Enzo Caffarelli tak wypowiedział się na temat tego albumu: ,,Jego drugi album, Mio fratello è figlio unico”, jest zdecydowanie bardziej osobisty i dojrzały. Muzyka, oparta na kilku akordach, jest tak inteligentnie zbudowana. Jego głos jest agresywny, buntowniczy, teksty są zabawne, nieco alegoryczne. (..) ‘’

Od tej pory nastąpił prawdziwy rozkwit twórczości Rino, co roku pojawiała się nowa płyta. W 1977 - ,,Aida”, w 1978 - ,,Nuntereggae più”, w 1979 - ,,Resta vile maschio, dove vai?” i w 1980, ostatnia płyta ,, E io ci sto”.


San Remo i ,,Gianna”

       Rino nie był przekonany do słuszności uczestnictwa w tym festiwalu, który uważał za zbyt komercyjny. Wierni fani i przyjaciele również podzielali tę opinię i starali się odwieść Gaetano od tego pomysłu. Ale ostatecznie, Nenio Melis, dyrektor artystyczny festiwalu namówił Rino do uczestnictwa, twierdząc, że to taka szansa zjawa się raz w życiu. W tym momencie pojawił się problem z wyborem piosenki. Gaetano chciał zaprezentować coś z nowego albumu ,,Nuntereggae più”, ale okazało się to niemożliwe. Ostatecznie przydzielono mu piosenkę ,,Gianna”. Piosenkę, która nie podobała mu się i którą uważał za mało ambitną. Na festiwalu zajął 3 miejsce, a ,,Gianna” stała się wielkim hitem w całych Włoszech. Co sam Gaetano myślał o uczestnictwie w festiwalu? ,,Sanremo nic nie znaczy i nie przypadkiem zaśpiewałem ,,Gianna”, która też nic nie znaczy”.Zagadkowa śmierć

    Kariera Gaetano zostaje brutalnie przerwana 2 czerwca 1981 roku w wyniku tragicznego w skutkach wypadku drogowego, zderzenia z ciężarówką. Nie wiadomo jak samochód piosenkarza znalazł się na przeciwnym pasie. Zasnął? Był pijany? A może pod wpływem narkotyków? Do dziś nie jest to jasne.

4 czerwca odbył się pogrzeb w kościele Sacro Cuore di Gesùw w Rzymie. W kościele tym Gaetano miał za kilka tygodni brać ślub. Pogrzeb zgromadził wiele ludzi – rodzinę, przyjaciół, fanów muzyka, jak również ludzi z branży muzycznej.


A dziś? 

    W roku 2007 nakręcono film biograficzny poświecony Rino Gaetano zatytułowany „Rino Gaetano Ma il cielo e sempre piu blu''. Ciekawostka: u boku Claudio Santamaria wcielającego się w główną postać, wystąpiła polska aktorka i modelka Kasia Smutniak. Wcieliła się w rolę narzeczonej piosenkarza.

Piosenki Rino są wciąż żywe, młodzi włoscy piosenkrze  z chęcią po nie sięgają. Powstaje sporo coverów. Przykład poniżej. 
    “Rino sprawiał wrażenie sztucznego, szczęśliwego i lekkiego. Kiedy jednak przeczytamy słowa jego piosenek, zdamy sobie sprawę, że opisywał refleksje na temat społeczeństwa włoskiego i wewnętrznych rozterek. Myślę, że mało kto znał go prawdę o nim.”
Anna Castellari 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...