czwartek, 12 września 2013

Tu wszyscy umieją tańczyć!

Rachuli, osuri, kartuli, khorumi, acharuli.... Nie ma chyba Gruzina któremu te nazwy nic by nie mówiły, a co więcej, który nie umiałby zatańczyć choć paru kroków tych tańców. Tak, bo to nazwy tradycyjnych gruzińskich tańców. 

Gruzini są niezwkle muzykalnym narodem: pięknie śpiewają, grają na różnych instrumentach (mnóstwo osób ma w domach pianino), no i tańczą. I to wszyscy ja jeden mąż, kogo by nie spotkać! Na rodzinnych uroczystowściach do tradycyjnej muzyki wywijają wszyscy, i kilkulenie dzieci i ich pradziadkowie. Widać, że są dumni ze swoich ludowych tańców, szczególnie tych pochądzących z ich regionu. A każdy region ma swoje tradycyjne tańce i tak np. Khorumi i Acharuli pochodzą z Adżary, rachuli z Rachy, Partsa z Gurii etc. 

Najsłynniejszym chyba tańcem jest kartuli, uznawany za niezwykle trudnyJest to bardzo romantyczny taniec, bardzo często wykonywany przez nowożeńców na weselu jako ich pierwszy taniec. Kobieta,  wygląda jakby płynęła, a mężczyzna nie odrywa od niej wzorku. Warto zwrócić uwagę na to, że nigdy jej nie dotyka, co wskazuje na jego szacunek wobec partnerki. Kompletnie inny charakter ma khorumi , tańczony wyłącznie przez mężczyzn. Pokazuje ich siłę, męstwo, odwagę w walce.


Inne ciekawym tańcem jest khevsuruli. Zaczyna się romantycznie i wesoło, ale dość szybko zmienia się jego charkater i znów pojawia się walka. 

(http://www.youtube.com/watch?v=yj4216rcso0)


W innym tańcu, khanjluri, pojawiają się ,,solówki". Każdy z tancerzy (znów tańczą tylko mężczyźni ubrani w charakterystyczny strój i dużą perukę) przez chwilę ma okazję zaprezentować swoje umiejętności, a oczy publiczności skierowane są tylko na niego. Cechą charakterystyczną tego tańca jest duża szybkość ruchów tancerzy i ich imponujące podskoki i obroty. 


Tańcem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet jest samaia. Jest to taniec ku czci uwielbianej przez Gruzinów królowej Tamar. Piękny, pełen delikatności i gracji, wykonywany przez trzy kobiety w przepięknych sukniach i ze świecami trzymanymi w rękach. 


Tak pisałam wyżej, młodzi ludzie też lubią folk i są dumni ze swoich tradycji. O tym świadczy m.in fakt, że bardzo dużo dzieci i młodzieży uczęszcza na lekcje tańca. I to nie tylko w miastach! Na większości wsi są domy kultury, przy których działają zespoły taneczne. Zresztą gruziński folk jest cały czas żywy i stanowi źródło inspiracji dla młodych twórców. O tym świadczy ten filmik, zainspirowany tradycyjnym tańcem rachuli.
Myślę, że niestety przy Gruzinach wypadamy słabo... Poloneza ze studniówki może się trochę kojarzy, ale kto tak z marszu potrafi zatańczyć oberka, kujawiaka albo mazura? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...