piątek, 24 maja 2013

Z wizytą u Hery i Zeusa - Agrigento


          Co przychodzi na myśl Sycylijczykom (ale oczywiście i nie tylko im), kiedy słyszą ,,Agrigento"? Jasne, to nie żadna nowość czy zaskoczenie - większość zapytanych osób natychmiast odpowie: ,,Valle dei templi!", czyli Dolina Świątyń. To właśnie z niej słynie to 58-tysięczne miasto na południowym wybrzeżu Sycylii. 

Miasto to ma za sobą krwawą historię, pełną wojen i podbojów. Założone przez kolonistów greckich, zostało podbite przez (w kolejności): Rzymian, Wandalom, Gotów, Arabów, Berberów i Normanów. W 1807 roku nadano mu nazwę Grigenti. Dopiero Mussolini, w 1927 roku, zaczął przywracać włoskim miastom nazwy, jakie nosiły w czasach cesarstwa rzymskiego. Tak więc Grigenti stało się Agrigento. 

Symbolem miasta, jak i jednym w ważniejszych miejsc turystycznych na Sycylii, jest, znajdująca się na obrzeżach miasta Dolina Świątyń. Dolina była kiedyś greckim miastem, założonym w VI w.p.n.e, które nosiło nazwę Akragos. Dziś jest to park archeologiczny położony na otaczających miasto wzgórzach. W 1997 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

W parku znajduje sie ponad 10 świątyń zbudowanych w stylu doryckim. M.in. są to świątynie ku czci Hery, Heraklesa, Zeusa i Hefajstosa. Najlepiej zachowaną jest Świątynia Zgody. Dlaczego akurat ona? Jest to zasługa chrześcijan, którzy wzięli ją pod swoją opieką i uczynili z niej miesce kultu. Do dziś jest miesjcem ślubów. 

Świątynia Zgody

Inne świątynie
           Świątynie równie imponująco co w dzień, a moim zdaniem nawet bardziej okazale prezentują się nocą. Polecam ten czas na zwiedzanie, ponieważ widoki robią niesamowite wrażenie, a i turystów jest zdecydowanie mniej. 
Więcej inforamcji o parku : http://www.parcodeitempli.net/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...