niedziela, 23 lutego 2014

Kino rumuńskie - Za wzgórzami

(http://www.filmweb.pl/film/Za+wzg%C3%B3rzami-2012-652823#poster-1)

Wszystko zaczęło się od sponatnicznie napisanej przez znajomego długiej listy reżyserów i filmów. Towarzyszyły temu triumfalne okrzyki I koniecznie zobacz jeszcze to! I to! A więc z wielką ciekawością zabrałam się do oglądania. 

 Na pierwszy ognień poszedł Cristian Mungiu i Dupa delauri, czyli Za wzgórzami. 
Scenariusz filmu jest oparty na noweli rumuńskiej dziennikarki i pisarki Tatiany Niculescu Bran, która to opisała prawdziwą, ponurą historię, która wydarzyła się za klasztorną bramą. I której ujawnienie wywołało prawdziwą burzę w Rumunii. 

Film opowiada historię życia prawosławnych mniszech w położonym gdzieś za wzgórzami , w rumuńskiej części Mołdawii, klasztorze. Ich dni są uporządkowane i spokojne, ale tylko do momentu, gdy w odwiedziny do jednej z mnieszek, Voichiţy (w tej roli Cosmina Stratan) przyjeżdża przyjaciółka z dzieciństwa, Alina (Cristina Flutur). Będzie starała się przekonać Voichiţę, by porzuciła klasztor i wyjechała z nią do pracy do Niemiec. Pobyt w klasztorze i przestrzeganie surowych reguł nie służy Alinie, zaczyna się buntować, a dochodzące do tego jeszcze problemy zdrowotne sprawiają, że dziewczyna zostaje uznana za opętaną.

Ojciec i mniszki uznają za niezbędne rozpoczęcie egzorcyzmów...

(http://www.wprost.pl/kultura/leksykon/18733/Za-wzgorzami/)

(http://www.helios.pl/36,Rzeszow/BazaFilmow/Galeria/film/1803)

(http://www.helios.pl/36,Rzeszow/BazaFilmow/Galeria/film/1803)


Film jest mocny i porusza wiele tematów (m.in. temat przyjaźni i miłości, kultury prawosławia, poświęceniu, strachu...). Zdecydowanie warty obejrzenia! I do tego doceniony na Festiwalu Filmowym w Cannes - otrzymał Złotą Palmę w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Aktorka (obie aktorki dostały tę nagrodę ex aequo). 

Tutaj można znaleźć świetny wywiad z reżyserem, Cristanem Mungiu. 


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...