środa, 12 września 2012

Szwajcarska riwiera, czyli Montreux


Montreux to pięknie położone nad jeziorem Genewskim urocze miasteczko, a zarazem  kurort o międzynarodowej sławie. Łagody klimat sprawia, że brzeg jeziora porastają cyprysy, palmy i drzewa figowe i liczne kwiaty. Wszystko jest starannie zadbane i utrzymane przez odpowiednie służby.
Byłam w Montreux wiele razy i moim zdaniem jest to miasto pełne kontrastów: nad brzegiem jeziora znajdziemy gigantycznych rozmiarów luksusowe hotele, w których cena noclegu przyprawia o zawrót głowy; eleganckie restauracje; tłum Rosjan i Arabów robiących sobie zdjęcia przy statule Freddie'go Mercurego, (który notabene spędził w Montreux ostatnie lata swojego życia). Ale wspinając się kilkanaście minut na Vieille Ville (Stare miasto) pozostawimy na dole rzesze turystów i w spokoju będziemy upajać się pięknym widokiem na Jezioro Genewskie, pobliskie miejscowości i okoliczne winnice. Polecam spacer do kościoła Św. Wincentego. Widok z tarasu tej świątyni zapiera dech w piersiach, szczególnie w nocy, gdy całe miasto i jezioro jest pięknie oświetlone.Wspomniałam o gwieździe Queen, ale to nie jedyna osobistość, która uległa czarowi  Montreux. Liczni pisarze, jak np. V. Nabokov, E. Hemingway, J. J. Rousseau czy H. Ch. Andersen odnaleźli tu natchnienie i tworzyli swoje utwory. Miasto przesiąknięte jest artystyczną atmosferą szczególnie w czasie trwania Festiwalu Jazzowego, który ma miejsce w lipcu i podczas wrześniowego Festiwalu Muzyki Klasycznej.
Wtedy to na promenadzie wzdłuż jeziora pojawiają się uliczni grajkowie, miejscowi artyści- rzemieślnicy czy sprzedawcy lokalnych przysmaków. Oczywiście chińskich pamiątek też nie zabraknie:)

Mówiąc o Montreux nie można zapomnieć o zamku Chillon, znajdującym się w odległości ok. 3 km od centrum Montreux. Można tam dojechać miejskim autobusem (10 minut drogi) lub przespacerować się brzegiem jeziora (45 minut). Zdecydowanie polecam drugą opcję:)
Tuż obok zamku Chillon odkryłam malowniczą dziką plażę:) Wyobraźcie sobie pływać w lazurowej, czystej wodzie i spoglądać na zamek:-) Tak, tak, wiem, wakacje już się skończyły;) 


Dla wszystkich, którzy pragną bardziej oficjalnych informacji: http://www.commune-de-montreux.ch/homepage.htmlhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Montreux


1 komentarz:

  1. Nas też to miejsce zachwyciło, bajeczne, zjawiskoe, niespotykane. Zapraszamy na naszą fotorelacje: http://mlodzinadorobku.pl/montreux-szwajcaria/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...